Moxa - moxování

 

Moxování spadá do kategorie alternativní medicíny, tedy nevědecké. Proč se v dnešní době neobvyklého rozkvětu vědy, techniky, vynálezů všemožných nových léků, genetického inženýrství a umělých oplodnění máme vůbec zabývat několik tisíc let starou léčebnou technikou?
   Na poli dnešní vědecké medicíny bylo dosaženo skvělých úspěchů v boji proti nemocem, které v dřívějších dobách připravily o život stovky, tisíce ba i miliony lidí. Vymýtily se pravé neštovice, částečně i mor, na ústupu - v určitých zemích - je i tuberkulóza. Stále méně lidí umírá na zápal plic či černý kašel a to vše díky antibiotikům a chemoterapeutikům.  Jenže právě tyto látky mohou za oslabení přirozené imunity člověka a při nadměrném nebo dokonce zbytečném používání podpoří rozvoj rezistence mikrobů čímž hrozí, že se stanou naprosto neúčinné. Je ovšem samozřejmostí, že při různých závažných, ale i běžných infekčních onemocněních nebo při stavech ohrožujících dokonce Váš život, jako např. infarkt nebo jiné nemoce podobného charakteru, dále různé lehké i těžké infekce, sepce, stavy hrozící možností embolie, vykašlávání krve, náhlé břišní příhody, mimoděložní těhotenství, akutní streptokokové angíny, revmatické horečky, záněty ledvin, nádory, různé onemocnění vyžadující operativní zákrok atd. atd. atd. je nutné vyhledat lékaře, vyslechnout jeho rady a pokyny a samozřejmě se jimi i řídit. Vědecká medicína ovšem na celé čáře zklamala při léčení chronických, to jest dlouhodobých onemocnění.  V některých případech je dokonce možné zaslechnout přímo z úst lékaře slova "s tím se prostě budete muset naučit žít ".
  A to je zrovna ta chvíle, kdy je třeba vyzkoušet účinky alternativní medicíny, kam patří např. masáže, akupresura, baňkování, akupunktura, čínská medicína a v neposlední řadě také právě 
Moxa .  Moxování spočívá v zahřívání akupunkturních bodů různými způsoby, nejčastěji však zapálením slisovaných bylin v podobě doutníčku ve vzdálenosti cca 1 - 2cm od pokožky po určitou dobu, čímž dojde k prohřátí bodu a zároveň nepřímému dodání energie do meridiánu a následnému rozvedení  podél celé této dráhy do našeho těla. Meridiány jsou dráhy, kterými je energie (dle čínské medicíny nazívána "čchi") rozváděna do všech částí organizmu. Každý meridián a bod na něm souvisí s některým orgánem. Pokud dojde k narušení toku energie meridiánovou dráhou z důvodu např. kontrakce svaloviny, virovým onemocněním, prochladnutím, nachlazením, infekčním onemocněním apd., dojde ke vzniku nerovnováhy kladné a záporné energie (čchi), čímž je podnícen vznik zdravotních potíží a nezřídka bolestivých stavů. K navrácení rovnováhy a tím obnovení toku energie může sloužit mimo jiné i ošetření moxováním pečlivě vybraných meridiánových bodů a drah. Také nahromadění ale i nedostatek energie v těle způsobuje obdobné zdravotní či jiné problémové, poměrně dosti často i bolestivé stavy. Pravidelné ošetřování těchto bodů a drah moxováním je též vynikající prevencí proti široké škále možných onemocnění a zdravotních potíží. Na celém těle je prokázána existence 657 bodů.  V dnešní době se ovšem pracuje hlavně s 361 bodem rozmístněnými ve 12ti hlavních a osmi vedlejších meridiánech, jimiž se řídí oběh tělesné energie (čchi) v organizmu.
   Moxa nebo-li moxování je tedy možné využít jak k prevenci vzniku nepříjemných zdravotních problémů (pocity chladu nohou a rukou, studené ruce a nohy, ucpaný nos, chronický kašel či rýma, časté onemocnění průdušek, zimomřivost, atd.), tak i ke zmírnění ba dokonce (v některých vzácných případech) i vyléčení bolestivých onemocnění např. kloubů, šlach, svalů (v kombinaci s masáží), revmatické nemoci (v kombinaci s termozábaly), zažívací problémy, časté průjmy či bolesti břicha, bolesti na hrudi, celková slabost, nechuť k pohybu atd. atd.
   Moxu není možné použít, pokud nemoc i když z nachlazení, přejde do horečnatého stadia, nebo u zápalů, kde horečnaté stavy přetrvávají od počátku onemocnění či při pocitech horkosti spojených s nepříjemným či dokonce bolestivým průvodním jevem onemocnění viz. kontraindikace.