Ischemická komprese

 

Pro mnohé z nás je pocit ztuhlých kloubů a bolest ve svalech běžným problémem, na který jsme si už zvykli. Většinou tyto stavy přisuzujeme náhlé změně počasí nebo nechtěnému prochladnutí, kterému jsme samozřejmně nemohli zabránit. Každý z nás potřebuje občas utéci před návalem práce a tlaku života, prostě se uvolnit. Takovou cestou může pro většinu z nás být masáž. Často si teprve po uvolňující masáži uvědomíme, že naše svaly byly namoženy, bolestivě napjaty, a že překonávání nepříjemných pocitů s tím spojených nás stálo spoustu energie. Masáž nám tedy poskytne úlevu a v kombinaci s ischemickou kompresí úlevu na mnohem delší dobu.
     Pro lepší pochopení výrazu
"Ischemická komprese", je potřeba vědět, že jedním z mnoha faktorů přispívajících k bolesti a dysfunkci svalů, je existence tzv. spoušťových bodů (trigger points - zkr. TrP).  Dr. Janet Travellová definuje spoušťové body jako
"nadměrně dráždivá místa na napjatých pruzích kosterního svalstva, vyskytující se ve svalové tkáni nebo v přidružených fasciích"  . TrP může vzniknout na základě velké námahy svalu či jeho nadměrného užívání, a to v místě senzitivizovaných (zvýšená citlivost) nervů, zvýšeného buněčného metabolismu a sníženého krevního objehu. TrP může být latentní nebo aktivní. Oba způsobují ztuhlost a oslabení postiženého svalu a zmenšení rozsahu jeho pohybu. Aktivní spoušťové body se od latentních liší tím, že jsou zdrojem bolesti, a proto je obecně považujeme za klinicky významnější. Latentní TrP se mohou změnit v aktivní na základě různých okolností. K jejich přímé aktivaci může dojít v důsledku nadměrné zátěže příslušného svalu, chronického přetěžování, přepracování, přílišných či opakovaných činností, dlouhodobé nepřetržité kontrakce svalu, úrazu, stlačení či podchlazení,  kdežto k nepřímé aktivaci TrP může dojít na základě onemocnění vnitřních orgánů, viróz, emocionálního stresu, chronické svalové námahy v důsledku snahy stabilizovat artrotické klouby nebo kdy je sval ponechán příliž dlouho ve zkráceném stavu např. při spánku či sezení. Po identifikaci spoušťového bodu je potřeba vyvinout snahu k jeho odstranění. Toho se většinou dosahuje vpichem nebo právě   ischemickou kompresí  .


Ischemická komprese   tedy spočívá ve stlačení spoušťového bodu po dobu 15 až 30 sekund a následné manipulaci s okolní svalovinou za účelem odstranění lokálních kontrakcí a napětí svalových vláken.