Klasická ruční masáž

 

Problematika zvládání bolesti - léčba syndromů myofasciální bolesti - se stala oblastí zájmu společnou pro mnoho zdravotnických oborů.  Akupunkturisté, lékaři i provozovatelé nejrůznějších druhů manuálních technik a fyzioterapií, kteří si dříve neměli mnoho co říci, nyní spolupracují způsobem, jaký nemá v historii zdravotnictví obdoby. Důvodem rozvoje této mezioborové komunikace je nárůst uvědomování si skutečnosti, že v kontextu systému zdravotní péče představují myofasciální syndromy (bolesti svalů a napojených svalových a pohybových struktur) základ značného procenta potíží člověka.
     Lidé vykazující syndromy myofasciální bolesti vyhledávají pomoc u celé řady odborníků, jako například  obvodní lékaře, internisty, ortopedy, neurology, revmatology, osteopaty, fyziatry, psychiatry  ale také akupunkturisty, chiropraktiky, fyzioterapeuty, závodní lékaře, maséry či psychoterapeuty, přičemž na téma léčby myofasciálních bolestí slyší zástupci stále více a vice oborů.
     Pohyb představuje jeden ze základních atributů života, a jsou to právě svaly, které při jeho realizaci sehrávají hlavní úlohu. Ať už výrazný či jemný, pohyb patří mezi základní tělesné funkce a je výsledkem svalových stahů (kontrakcí) a uvolnění (relaxací). Svaly zastávají tři primární funkce. Za prvé se podílejí na držení těla a uložení vnitřních orgánů, za druhé umožňují pohyb jak celého organismu, tak jednotlivých orgánů či dílčích struktur a za třetí produkují teplo, čímž se přímo podílí na regulaci tělesné teploty. Mnohé druhy pohybu závisejí na společném fungování kostí, kloubů, šlach, vazů, svalů a svalových povázek. Na činnosti svalů závisí nejen vzpřímené držení těla, ale i chůze, sezení, psaní, žvýkání, polikání, tlukot srdce, pohyb krve v cévách, trávení, peristaltika či vylučování, vyprazdňování močového měchýře ale i taková nenápadná schopnost jako třeba nadechnout se.
     Na základě těchto výše popsaných funkcí je jasné, že díky svalům jsou v organismu propojeni veškeří činitelé ovlivňující náš život. Tímto je zcela zřejmé, že externí působení na svalovou hmotu jako např.
masáž, ovlivňuje celou řadu tělesných funkcí, energetických drah a pohybového aparátu, jako kůži, podkoží, podkožní vazivo, svaly, cévní a žilní systém, krevní oběh, mízní systém, zažívací trakt, vylučovací systém atd.  Celkové místní i vzdálené účinky masáže působí vždy současně a organismus reaguje odpovědí, která je vždy komplexní. Účinek masáže je závislý především na působení jednotlivých masérských hmatů, na jejich směru, intenzitě, rychlosti, vlastním provedení a vlivu pomocných masážních prostředků. Je též ovlivněn i momentálním zdravotním stavem klienta.
     Dobře provedená masáž harmonizuje organismus jako celek a má uklidňující účinky. Pokud je pravidelná, může podstatnou měrou zlepšit celkový zdravotní stav klientů. Pro tyto účely je  
KLASICKÁ RUČNÍ MASÁŽ   tou nejvhodnější.