Lymfatická ruční masáž

 

Aby bylo možné mluvit o lymfatické masáži (drenáži), je potřeba alespoň sporadicky osvětlit funkci lymfatického systému. Lymfatický neboli mízní systém představuje jeden ze základních obranných imunitních mechanizmů našeho těla proti externím škodlivým látkám. Tvoří ho lymfatické kapiláry, sběrné mízní cévy, uzliny, mízní kmeny a nedílnou součástí jsou i filtrační orgány. Máme povrchový (80%) a hluboký (20%) mízní systém. Jak při mechanickém poranění, tak i přes povrch pokožky, povrch očí, uší, sliznic či genitálií vnikají do našeho organizmu škodlivé a toxické látky, které se vyhnou krevnímu oběhu, tudíž nejsou vystaveny účinkům základního obranného procesu a jejich útočištěm se stávají mezibuněčné prostory, kde se mohou nerušeně množit a posléze nás infikovat. Míza vytvářející se v oblasti přechodu tepenných a žilních kapilár v přímé závyslosti na srdeční činnosti a rozdílu tepenného a žilního tlaku, vymývá právě tyto mezibuněčné prostory a nasycena škodlivými látkami je odváděna mízním systémem k uzlinám obsahujícím převážně lymfocyty "B" a "T", kde dochází k likvidaci a rozkladu těchto látek. Odtud pak hlubokým mízním systémem zpět do krevního oběhu a k filtračním orgánům (ledviny, játra), kde je dokončen rozklad a odfiltrování škodlivin, které jsou pak vyloučeny z těla ven.
Denní produkce mízy v našem organizmu je cca 1,5 - 3 litry tekutiny. Obsahuje především již zmíněné lymfocyty vznikající v krvetvorných orgánech, mízních uzlinách a slezině. Mízní a žilní systém je propojen spojkou pod levou klíční kostí. Jde tedy o  uzavřený okruh, kde se z krve vzniklá míza opět do krve vrací. Pohyb v lymfatickém systému není zajištěn žádnou "pumpou" (jako je např. srdce), ale kontrakcí hladké a kosterní svaloviny. Kontrakce (ztah) svalu znamená jeho následné zvětšení, čímž dochází ke stlačení okolních prostor a vypuzení lymfy do mízních zběrných kapilár. Tímto způsobem je zajištěn pulsní pohyb lymfatické tekutiny v celém systému. Nezapomínejme, že se takto přepraví každodenně až 3 litry tekutiny což znamená, že jakékoli narušení oběhu např. z důvodu onemocnění projevujícího se snížením průchodnosti lymfatických cév či z pouhého nedostatku svalové činnosti (pohybu) vede k možnému hromadění lymfy v podkoží a tím ke zdravotním problémům a to mnohdy velmi vážného charakteru projevujících se např. otoky, pocity těžkých nohou nebo lipohypertrofií známou spíše pod názvem "celulitida". A právě celulitida je hlavně u žen nejčastější, a také velmi často podceňovaný a nezřídka závažný zdravotní problém. Na jejím vzniku
se přímo podílí námi neovlivnitelné hormonální změny, probíhající v pubertálním období dívek, kde mimo jiných změn dochází i ke zvýšení elasticity (pružnosti) pokožky a úpravy rozmístnění tukových buněk v podkoží, to vše z důvodu připravenosti na reprodukci (těhotenství). Přímým důsledkem těchto změn je nedostatečná pevnost pokožky, což při zatlačení svalu proti ní vlastně znamená, že neudrží nárůst podkožního tlaku, povolí a tím se v podstatě plně nevyprázdní výše zmiňované mezibuněčné prostory. Tím dochází k pozvolnému hromadění lymfatické tekutiny v podkoží projevujícího se v pozdějších stádiích nerovnoměrným povrchem pokožky všeobecně nazývaným "pomerančová kůže" neboli celulitida. Lymfatická ruční masáž je tedy technika, která napomáhá k odstranění přebytečné lymfatické tekutiny vytvářením externího tlaku na povrch pokožky proti svalové tkáni. Tento postup má hned dva možné významy, zdravotní a kosmetický.
  
Zdravotní lymfodrenáž  je vedena mírnými, pomalými hmaty a jemnými tlaky na kůži podle přesně stanovené metody. Tím se aktivuje zakončení lymfatických kapilár, které odvádějí periferní mízu do sběrného lymfatického systému nad rámec běžného denního oběhu. Hlavním cílem této masáže je snížení přebytků lymfatické tekutiny v podkožních prostorách nasycené toxickými látkami tedy k "detoxikaci podkožních prostor". To má za následek snižování podkožního tlaku a tím např. zpomalení stárnutí pokožky, prevenci proti vzniku křečových žil, snížení mnohdy i dokonce zastavení pocitů těžkých nohou a obdobných bolestí dolních končetin, působení na nervový systém, kosterní svalstvo nebo posílení imunity.  

   Kosmetická lymfodrenáž   se provádí obdobnými hnětacími a uvolňujícími hmaty ovšem se zaměřením na oblasti postižených celulitidou, zvláště pak na lokalitách lipomatóz. Tato masáž se provádí dlouhodobě a opakovaně. V závyslosti na stupni celulitidy doba léčby při intervalu masáží  3 - 5 dnů může dosáhnout několika měsíců nebo i let. Při tomto stylu masáže kromě detoxikace také zákonitě dochází i k určité korekci tvaru a objemu masýrovaných částí těla což má velký význam právě pro ženy. Lypohypertrofie  postihuje ženy všech věkových kategorií. Neprojevuje se jen u žen s nadváhou, ale i u velmi mladých a štíhlých žen.
   Významným vlivem pro vznik celulitidy jsou též ženské pohlavní hormony - estrogeny, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost podkožního vaziva. Proto se celulitida může projevit již v období puberty nebo těsně po ní. Lipohypertrofie neboli celulitida z velké části přizpívá ke zdravotním problémům týkajících se žilní nedostatečnosti nebo vzniku mikrovarixů a varixů. Člověk postižený těmito problémy vykazuje řadu různých příznaků. K těm nejtypičtějším patří:
- bolest dolních končetin, zvláště v oblasti lýtek

- otoky kolem kotníků
- pocit těžkých nohou (zvláště večer, taky z jara a v létě)
- noční křeče

   Lypohypertrofie má několik stupňů vývoje. 1.stupeň  představuje prvotní fázi vzniku celulitidy. Při  2.stupňi   je již nezbytně nutné se nad případnou další  neléčenností zamyslet. 3.stupeň  již znamená určité estetické problémy , v některých případech i  bolestivé stavy ale hlavně předzvěst velmi vážných zdravotních problémů. Při stálém ignorování  projevů celulitidy může dojít až na  4.stupeň , kdy už se jedná o nevratné poškození cévního a mízního systému spojeného s nejrůznějšími druhy bolestí a velice vážnými zdravotními problémy.